2018-09-28

Kultūros paveldo dienos Švenčionyse


Rugsėjo 21-23 dienomis įvairiuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose vyko kasmetinės Europos paveldo dienos. Minint ypač svarbią Lietuvai datą – atkurtos Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį jos nenutolo  nuo Europos paveldo dienų  temos – „Atraskime Šimtmečio paveldą“.
Nalšios muziejus organizavo ekskursiją po Švenčionių miesto praėjusio šimtmečio materialųjį kultūros paveldą, supažindino su miesto istoriją „Švenčionys šimtmečio kelyje“.
 Ekskursiją, kurią vedė muziejininkė Nadežda Spiridonovienė, prasidėjo Nalšios muziejaus istorijos ekspozicijos salėje. Susirinkusieji Švenčionių progimnazijos mokytojos: Ramunė Skripskaitė Li ir Oksana Gončarova su septintų klasių mokiniais ir Švenčionių bendruomenė buvo supažindinti su Švenčionių krašto  buities rakandais ir kalbėta apie daiktų naudojimo kultūrą. Aplankyta ir Nalšios muziejuje veikianti Švenčionių Visų Šventųjų bažnyčios reliktų paroda ir supažindinti ekskursijos dalyviai su 120 metų bažnyčios istorija. Didelį susidomėjimą Europos kultūros paveldo dienų renginiais Švenčionių mieste išreiškė Švenčionių progimnazijos direktorius Jurij Semaško. Progimnazijos direktorius pasiūlė mokytojams ir mokiniams sudalyvauti ekskursijoje ir pėsčiomis pasivaikščioti po miestą, vizualiai susipažinti su svarbiausiais miesto istoriniais  ir kultūros paveldo objektais.
Pirmoji stotelė Nalšios muziejaus pastatas, kuris yra daugiau nei šimtmečio statinys, puošiantis miestą savo išraiškinga architektūra. Dabartinė  Švenčionių pradinė mokykla - senas pastatas ir ant jo sienos yra iškabintos atminimo lentos švenčioniškiui lakūnui  skridusiam  tarpukariu aplink Europą, dalyvavusiam aviacijos varžybose, kuriose turistinių lėktuvų pasiektas  tarptautinio aukščio rekordas Fr. Žvirkai. ir S. Vigūrai.   Sekantis pastatas – Švenčionių lietuvių gimnazijos namai  lenkų okupacijos laikais. Ši mokymo įstaiga daugelį kartų buvo uždaroma, persekiojama, tačiau atliko labai didelį darbą, paruošdama daugybę šviesių žmonių visai lenkų okupuotai Vilniaus sričiai. Kelionė tesėsi pro atstatytą 1831 ir 1863 metų sukilėlių koplytėlę(atstatyta 1990m.), pastatą, kuriame  buvo įsikūrusi žydų gimnazija( Gedimino g. 5) ir toliau prie buvusios Švenčionių geležinkelio stoties išlikusių  siauruko bėgių, kurie mena vagonuose atgabentus, 1945 metais iš Labanoro kautynių apie 70 sušaudytų partizanų kūnus ir jų iškrovimą prie Cirkliškio esančios pelkės. Toliau ten ir driekėsi pažinimo kelias su krašto istorija. Aplankę Lietuvos partizanų memorialą keliavome prie Cirkliškio dvaro, ledainės ir kalvės. Tai įspūdingo grožio išlikusi Cirkliškio dvaro sodyba. Patys rūmai statyti vėlyvojo klasicizmo stiliumi, fasaduose išryškėja tik durys ir jų atžvilgiu simetriškai išdėstyti arkiniai langai, kolonos. Restauruotas ledainės stogas. Ant kalvelės, tolėliau stovi kalvė, kurioje per sukilimus sukilėliams buvo kalami ginklai. Šiuo metu šioje dvaro sodyboje yra įsikūręs Švenčionių profesinio rengimo centras. Galutinis ekskursijos taškas-paminklas pastatytas žydų genocido aukoms Cirkliškyje. Čia nacistiniai žudikai ir jų talkininkai 1941metų liepos mėnesį nužudė didelę jaunų žydų vyrų grupę.
Dviejų dienų ekskursijai  „Švenčionys šimtmečio kelyje“ baigiantis jos dalyviai Švenčionių progimnazijos būrelis ,,Pažink savo kraštą“ su vadove Ramune Skripskaite Li svarstė, kokias Nalšios muziejus pasiūlys temas ir pasivaikščiojimo maršrutus po Švenčionių miesto dar nežinomas istorines vietas.

Ačiū visiems dalyvavusiems Europos paveldo dienose „Atrask 100-čio paveldą“


0 Komentarai (-ų):

Rašyti komentarą

Užsisakykite Rašyti komentarus [Atom]

<< Pradinis puslapis